Leśne Arboretum w Wirtach - historia i teraźniejszość

Autor

  • Andrzej Przewłocki Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kaliska
  • Urszula Nawrocka-Grześkowiak Katedra Architektury Krajobrazu, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

DOI:

https://doi.org/10.36921/kos.2023_2952

Abstrakt

Arboretum w Wirtach to najstarszy ogród botaniczny w Polsce, prowadzony przez Lasy Państwowe, który pełni kluczową rolę w edukacji botanicznej i ochronie przyrody. Jego bogata kolekcja roślin służy celom badawczym i dydaktycznym, umożliwiając lepsze poznanie roślin. Regularnie organizowane są tu konkursy i warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Historia Arboretum sięga XIX wieku, kiedy to posadzono pierwsze drzewa obcego pochodzenia. Dzięki tym nasadzeniom powstał ogród o zróżnicowanym charakterze. Obecnie pełni funkcję edukacyjno-wypoczynkową, przyciągając coraz szersze grono odwiedzających.

Arboretum służy także jako centrum kultury regionu Kociewia, organizując wydarzenia takie jak Jarmark Kociewski, podkreślając swoje zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Stanowi miejsce, które wyróżnia się nie tylko swoimi dendrologicznymi kolekcjami, ale również aktywnością naukową, kulturalną i edukacyjną.

Downloads

Download data is not yet available.

Pobrania

Opublikowane

23-11-2023