Pasożyty i parazytoidy pająków

Autor

  • Urszula Jabłońska Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Uniwersytet w Białymstoku
  • Agata Kostro-Ambroziak Pracownia Biologii Ewolucyjnej i Ekologii Owadów, Katedra Zoologii i Genetyki, Wydział Biologii, Uniwersytet w Białymstoku

DOI:

https://doi.org/10.36921/kos.2023_2905

Abstrakt

Pasożytnictwo stanowi główny czynnik selekcyjny i ma duże znaczenie w kształtowaniu bioróżnorodności na Ziemi. Do grupy pasożytów włączane są również parazytoidy, które ze względu na stopień ingerencji w rozwój gospodarza, dzieli się na koinobionty i idiobionty. Ich gospodarzami są także pająki, pełniące rolę kluczowych drapieżników w ekosystemach lądowych. Celem pracy był przegląd danych literaturowych i podsumowanie informacji dotyczących pasożytów i parazytoidów pająków. Omówiono biologię zarówno organizmów rozwijających się na zewnętrznej powierzchni pająka (błonkoskrzydłe i roztocza), jak i tych, które żyją i rozwijają się w jego wnętrzu (bakterie, grzyby, muchówki, nicienie, wirusy).

Analiza danych literaturowych pokazała, że najlepiej poznanymi pasożytami pająków są owady z rzędu błonkoskrzydłych i muchówek. Pasożyty i parazytoidy wywołują u pająków zmiany morfologiczne oraz behawioralne zwiększające szanse przeżycia i realizacji ich cyklu życiowego. Jednak wciąż mało wiemy o interakcjach obu komponentów tego związku.

Downloads

Download data is not yet available.

Pobrania

Opublikowane

09-08-2023

Numer

Dział

Artykuły