Znaczenie krzemu dla wybranych gatunków roślin o znanych właściwościach cytotoksycznych
DOI:
https://doi.org/10.36921/kos.2022_2842Abstrakt
Krzem (Si) jest pierwiastkiem występującym w dużych ilościach w skorupie ziemskiej. Niektóre rośliny, takie jak pszenica pobierają Si z gleby i akumulują go w swoich tkankach w większych ilościach niż np. groch czy lucerna. Co ciekawe, suplementacja krzemem wpływa na zwiększenie plonu tych roślin. Ponadto, w wielu przypadkach Si niweluje negatywne skutki działania stresów biotycznych i abiotycznych, co wskazuje na uruchomienie w roślinach procesów, być może poprzez produkcję związków o charakterze regeneracyjnym lub obronnym. Z drugiej strony pszenica, groch i lucerna są roślinami o znanych właściwościach cytotoksycznych. Poszukiwanie związków bioaktywnych pochodzenia roślinnego o potencjalnie pozytywnym wpływie, jest zagadnieniem o dużym znaczeniu zarówno poznawczym jak i praktycznym, ze względu na możliwość wykorzystania takich związków w leczeniu wielu chorób człowieka. Prezentowana praca przedstawia aktualny stan wiedzy na temat pobierania, transportu oraz efektów suplementacji krzemem roślin poddawanych stresom biotycznym i abiotycznym oraz właściwości cytotoksycznych pszenicy, grochu i lucerny.
Słowa kluczowe: krzem, pszenica, groch, lucerna, stresy biotyczne i abiotyczne, cytotoksyczność
Downloads
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Katarzyna Głowacka, Małgorzata Szultka-Młyńska, Mateusz Cichorek, Aleksandra Orzoł, Agnieszka Rogowska, Edith Cruzado Tafur, Paweł Pomastowski, Ryszard Górecki, Bogusław Buszewski

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.