Oddziaływanie światła o różnym spektrum na bezkręgowce zmierzchu i pełnego dnia

Autor

  • Sonia Marcinkowska Zakład Toksykologii Zwierząt, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Lwowska 1, 87-10 Toruń, Polska
  • Eugenia Tęgowska Zakład Toksykologii Zwierząt, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Lwowska 1, 87-10 Toruń, Polska

Słowa kluczowe:

bezkręgowce, LED, aktywność ruchowa, światło, długość fali

Abstrakt

Nie tylko intensywność nasłonecznienia i temperatura, ale również długość fali i temperatura barwy światła ma wpływ na różne funkcje organizmu. Poznano już wpływ światła o różnym spektrum na życie roślin i człowieka, jednak mało jest informacji na ten temat dotyczących bezkręgowców. Nie wiemy, czy tak jak w przypadku ssaków, żródła światła typu LED wpływają na poprawne funkcjonowanie organizmu, czy wpływają na aktywność ruchową bądź nie zaburzają cyklu okołodobowego.
Celem eksperymentów było zbadanie oddziaływania światła o różnej długości fal pochodzącego z diod LED na aktywność ruchową bezkręgowców dnia pełnego i zmierzchu.
W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono wpływ zarówno długości fali światła, jak i temperatury barwowej światła na aktywność ruchową badanych bezkręgowców. Wykazano, że nie ma jednolitego schematu wpływu danego oświetlenia na bezkręgowce o różnych preferencjach świetlnych. Na podstawie przeprowadzonego doświadczenia można wnioskować, że zmiana oświetlenia na LED o określonej barwie, w środowisku człowieka, może znacząco wpływać na funkcjonowanie organizmów bezkręgowych.

Downloads

Download data is not yet available.

Pobrania

Opublikowane

30-12-2017