Zanieczyszczenia mikrobiologiczne substancji proszkowych stosowanych w kosmetykach oraz metody ich dezynfekcji - spojrzenie na problem okiem praktyka
DOI:
https://doi.org/10.36921/kos.2024_3028Abstrakt
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, rynek wyrobów kosmetycznych w Polsce stale się rozwija. Szacuje się, że niebawem podwoi dochody osiągane w roku 2022. Obiecująca jest w szczególności gama kosmetyków do makijażu, których głównymi składowymi są kosmetyki w formach proszkowych jak pudry i cienie do powiek. Mimo powszechnie panującej opinii, głoszącej, że skażenia mikrobiologiczne dotyczą zasadniczo kosmetyków w formie płynnej, to właśnie skażenia mikrobiologiczne składników w formie proszkowej stanowią obecnie znaczący problem. Do drobnoustrojów najczęściej skażających surowce proszkowe i wyroby gotowe zalicza się bakterie: Burkholderia spp., Pseudomonas spp., Enterobacter spp. Staphylococus spp, a także grzyby Aspergillus spp.. Brak łatwych w stosowaniu metod dezynfekcji i sterylizacji w zakładach produkujących surowce proszkowe i sypkie wyroby gotowe powoduje, że na rynek mogą potencjalnie trafiać kosmetyki z przekroczonym dozwolonym limitem liczby drobnoustrojów. Niniejsze opracowanie przedstawia na źródła i typy skażeń mikrobiologicznych składników kosmetycznych oraz potencjalne ryzyko jakie to niesie dla zdrowia konsumenta. Praca, omawia także na kilka najskuteczniejszych metod dekontaminacji produktów proszkowych, takich jak zastosowanie promieniowania mikrofalowego, promieniowania gamma, ozonowanie, sterylizację gazowym nadtlenkiem wodoru oraz gorącym powietrzem. Opracowanie dedykowane jest w szczególności do osób zatrudnionych w przemyśle kosmetycznym, borykających się każdego dnia z problemami czystości mikrobiologicznej produktów, a także studentom i wykładowcom opracowującym zajęcia z chemii kosmetycznej lub mikrobiologii kosmetycznej.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2025 Daria Kowalczyk-Chrząstowska, Kamila Korzekwa, Gabriela Bugla-Płońska

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.