Szanse i zagrożenia związane z występowaniem pałeczek z gatunku Pseudomonas aeruginosa na basenach
DOI:
https://doi.org/10.36921/kos.2024_3027Abstrakt
Monitorowanie stanu sanitarnego basenów pływackich daje gwarancję bezpieczeństwa osobom korzystającym z tej przestrzeni. Występowanie wskaźników mikrobiologicznych jest regularnie badane, a ich przekroczenia mogą prowadzić do wprowadzenia zakazu kąpieli. Pseudomonas aeruginosa jest bakterią wskaźnikową, niepożądaną ze względów sanitarnych w próbkach wody. Z drugiej strony jest to stary filogenetycznie mikroorganizm o złożonej biologii, licznych przystosowaniach adaptacyjnych i przez to potencjale biotechnologicznym. Basen, jako przestrzeń o dużej wilgotności, może sprzyjać gromadzeniu się bakterii. Z tego powodu być źródłem pozyskania interesujących szczepów bakteryjnych. Celem niniejszego przeglądu literatury jest wskazanie znaczenia pałeczek z rodzaju Pseudomonas na basenach i poza nimi, a także rozważenie możliwości wykorzystania tych bakterii wskaźnikowych pozyskanych z basenów w biotechnologii. Omówione zostały także możliwości ograniczania występowania pałeczki ropy błękitnej na pływalniach, które mogą mieć znaczenie praktyczne dla zarządców tych obiektów.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2025 Adrian Augustyniak, Barbara Romaniuk, Sara Chrzanowska, Dominika Roman, Mateusz Szukalski, Marlena Langner, Paulina Plewa, Maksymilian Mitrowski, Karolina Widoniak, Natalia Gurgacz, Beata Tokarz-Deptuła

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.