Zanieczyszczenie świetlne na obszarze Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego

Autor

  • Tomasz Ściężor Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechnika Krakowska
  • Anna Czaplicka Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechnika Krakowska
  • Aneta Kotra Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechnika Krakowska

DOI:

https://doi.org/10.36921/kos.2022_2866

Abstrakt

Celem pracy jest scharakteryzowanie i ocena poziomu zanieczyszczenia świetlnego na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, znajdującego się w pobliżu dużych ośrodków miejskich. W obrębie parku żyje około 160 gatunków zwierząt chronionych. Wiele z nich zagrożonych jest wyginięciem, a zanieczyszczenie świetlne jest jednym z czynników przyczyniających się do tego procesu. Niektóre gatunki roślin mogą być również narażone na negatywny wpływ zanieczyszczenia świetlnego, poprzez zaburzenie ich cyklu wzrostu i kwitnienia, przez co nie zwabiają owadów w odpowiednim czasie.

W ramach pracy wykonano pomiary jasności powierzchniowej łuny świetlnej nocnego nieba na analizowanym obszarze, zarówno przy bezchmurnym jak też przy całkowicie zachmurzonym niebie. Dokonano analizy wykonanych pomiarów oraz porównano wyniki z mapą modelową. Określono potencjalny wpływ zanieczyszczenia świetlnego na zwierzęta występujące w Parku i jego otulinie. 

Stwierdzono, że we wschodniej części badanego obszaru jasność łuny świetlnej, pochodzącej od sąsiedniego Krakowa, znacząco przekracza poziom naturalny, co niewątpliwie ma wpływ na lokalne ekosystemy nocne.

Downloads

Download data is not yet available.

Pobrania

Opublikowane

27-04-2023

Numer

Dział

Artykuły