Podobieństwa i różnice między gatunkami bliźniaczymi: chomicznikiem dżungarskim Phodopus sungorus i chomicznikiem zabajkalskim Phodopus campbelli. Behawior i fizjologia

Autor

  • Nikola Góral Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

DOI:

https://doi.org/10.36921/kos.2022_2752

Abstrakt

Chociaż osobniki Phodopus sungorus i P. campbelli były wykorzystywane do badań laboratoryjnych już od lat 60., do późnych lat 80. klasyfikowano je jako jeden gatunek. Dopiero analizy genetyczne i badania nad hybrydami jednoznacznie potwierdziły ich status jako dwóch oddzielnych gatunków. Gatunki te są bardzo zbliżone fenotypowo i charakteryzują się wieloma cechami wspólnymi, m.in. podobnymi rozmiarami osobników dorosłych i szczeniaków, takim samym czasem trwania ciąży. Mimo bliskiego pokrewieństwa i dużego podobieństwa w morfologii, P. campbelli i P. sungorus różnią się istotnie fizjologią i behawiorem, co prawdopodobnie wynika z zamieszkiwania innych stref klimatycznych.

Pochodzący ze strefy kontynentalnej P. campbelli posiada wiele cech unikatowych wśród gryzoni, a nawet wśród ssaków. Jest to gatunek obligatoryjnie monogamiczny, z opieką dwurodzicielską. Występuje u niego fakultatywnie diapauza poimplantacyjna. Tak duża specjalizacja, mocno odróżniająca jeden gatunek z grupy siostrzanej, jest czymś wyjątkowym i wymagającym dokładnego zbadania.

Pobrania

Statystyki pobrań niedostępne.

Pobrania

Opublikowane

02-02-2022