Mikrobiologiczne przemiany azotu glebowego

Autor

  • Iwona Paśmionka Katedra Mikrobiologii, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja, al. Mickiewicza 24/28, 30-059 Kraków, Polska

Słowa kluczowe:

azot, gleba, mikroorganizmy, przemiany azotu

Abstrakt

Azot jest jednym z najważniejszych pierwiastków biogennych. Jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania wszystkich organizmów. Pierwiastek ten występuje w glebie w wielu formach i jest bardzo aktywny. Ulega przemianom z jednych form chemicznych w inne. Mikroorganizmy odgrywają ważną rolę w przemianach azotu.
Główne procesy składające się na cykl azotu to: wiązanie, amonifikacja, nitryfikacja i denitryfikacja. Wiązanie azotu atmosferycznego jest ważnym źródłem biologicznie dostępnego azotu w biosferze, amonifikacja to redukcja związków organicznych do amoniaku, nitryfikacja to dwuetapowy proces utleniania amoniaku do azotanów, a denitryfikacja to redukcja azotanów do azotu gazowego.
Intensywność mikrobiologicznych procesów w glebie zależy m.in. od typu gleby, wilgotności, natlenienia, roślinności, nawożenia. Odczyn również wywiera wpływ na przemiany azotu w glebie. Większość gatunków mikroorganizmów optymalnie wzrasta w odczynie obojętnym. W kwaśnych glebach aktywność mikroorganizmów i intensywność procesów jest hamowana.

Downloads

Download data is not yet available.

Pobrania

Opublikowane

31-12-2017

Numer

Dział

Artykuły